Aktualności

Wody lecznicze w Polsce

Wody lecznicze w Polsce

Specjalnym gatunek wód, charakteryzującym się właściwościami leczniczymi czy nawet uzdrawiającymi, dzięki zawartemu w niej wysokiemu stężeniu składników mineralnych, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych płynów, są wody mineralne.

09.06.2015
2 minuty czytania
Piwniczna-Zdrój - Wuhazet-Henryk Żychowski
Piwniczna-Zdrój - Wuhazet-Henryk Żychowski

Posiadają od 4000 mg do nawet 24000 mg mikroelementów (chlorki, siarczany, wapń, sód, węglowodory magnezu) zawartych w jednym litrze oraz co najmniej jeden składnik leczniczy, występujący w wysokim stężeniu. Ich zawartość zależy m.in. od budowy geologicznej regionu, na którym występuje dane źródło.

Pochodzą z naturalnych źródeł podziemnych. Wydobywa się je z głębokich warstw, gdzie nie stykają się z żadnymi zanieczyszczeniami chemicznymi i mikrobiologicznymi oraz szkodliwymi substancjami. Dzięki stale zawartemu naturalnemu składowi ma tak znaczący wpływ na poprawę procesów fizjologicznych człowieka.

Jaki konkretny wpływ na funkcjonowania naszego organizmu mają wody mineralne? Ze względu na wysoki stopień mineralizacji przypisuje się im wiele dobroczynnych właściwości tj. poprawę przemiany materii, pomoc w chorobach układu trawiennego, oddechowego, moczowego, nerwowego, stanach rozdrażnienia czy ogólnego osłabienia. Łagodzą dolegliwości żołądkowe, działają odtruwająco, wspomagają leczenie niedokrwistości oraz są pomoce podczas chorób wieku dziecięcego.

Najpopularniejsze rodzaje wód leczniczych w Polsce oraz ich zastosowanie:

Woda Henryk - choroby dwunastnicy, problemy żołądkowe, zaburzenia układu przemiany materii. Stosowana przy niedobrze jodu w organizmie.

Woda Franciszek - polecana osobom na diecie, mającym problemy z zaparciami, pomocna w chorobach wrzodowych.

Woda Jan - ma silne działanie moczopędne, dlatego też stosuje się ją przy problemach dróg moczowych, nerek, pomocna w dolegliwościach związanych z kamicą nerkową.

Woda Zuber - pomocna w czasie schorzeń wątroby, dróg żółciowych, nadkwasoty. Obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Woda Tadeusz - łagodzi stany zapalne jelita grubego, polecana osobom cierpiącym na anemię.

Woda Słotwinka - działa przeciwalergicznie i bakteriobójczo, dzięki dużej zawartości minerału wapnia, pomocna przy wszelkich urazach kostnych.

Woda Mieszko - pobudza apetyt, ułatwia trawienie, warto też stosować po przebytym zapaleniu płuc.

Wody lecznicze w Polsce przynoszą pomoc i ulgę przy wielu schorzeniach, jednak nie nadają się do gaszenia pragnienia, czy popijania posiłków. Musimy pamiętać, że ze względu na silne działanie farmakodynamiczne należy spożywać je w ograniczonych ilościach, gdyż tak jak lekarstwa, w nadmiernej ilości mogą nam niestety zaszkodzić. Dlatego warto po sięgać po tego rodzaju rozwiązania lecznicze tylko po wcześniejszych konsultacjach z lekarzem.


Podobne w kategorii

Woda Józef

Polska słynie z niezwykłych wód leczniczych które ma szczęście posiadać na swoich terenach. Jedną z nich jest naturalna Woda Lecznicza Józef, . Wydobywana jest ze źródła zlokalizowanego ok. 120 m...
08.06.2022

Słotwinka

Polska słynie z niezwykłych wód leczniczych które ma szczęście posiadać na swoich terenach. Jedną z nich jest naturalna woda lecznicza Słotwinka pochodząca ze ze źródła bijącego z głębi ziemi w Parku...
23.06.2022
Poprzedni artykuł Następny artykuł
« wstecz w górę