Aktualności

Dlaczego warto pić wodę?

Dlaczego warto pić wodę?

Nie bez przyczyny od wieków za symbol życia, źródło energii oraz wiecznej młodości uważana jest woda. Jest niezbędnym elementem w diecie każdego człowieka. Brak wystarczającej ilości w organizmie człowieka może nieść za sobą opłakane skutki.

27.08.2015
3 minuty czytania
Pixabay
Pixabay

Niby każdy o tym wie, pamiętamy, aby nosić ze sobą butelkę wody, zwłaszcza teraz, kiedy tak propagowane stało się bycie fit, dbanie o zdrowie oraz właściwie zbilansowaną dietę. Niemniej jednak eksperci ds. żywienia biją na alarm, mimo tych zmian w stylu życia i odżywiania się, w dalszym ciągu pijemy za mało!

Jak dużo wody pić?

Przeciętny Polak wypija rocznie około 40 litrów wody rocznie, ponad 80% z nas spożywa jej zdecydowanie za mało w ciągu dnia, a co dziesiąta osoba w ogóle nie uwzględnia jej w swojej diecie. To kilkukrotnie mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. Mimo że dzienna dawka spożycia u kobiet powinna wynosić 2 litry, a u mężczyzn 2,5 litra. W przeciwnym razie grozi nam nawet odwodnienie. I co najgorsze, po wodę sięgamy dopiero w ostateczności, gdy już odczuwamy silne pragnienie, a pod ręką nie mamy żadnego słodzonego soku, czy gazowanego napoju. Zapominamy, że to właśnie napój w swojej najczystszej postaci jest jednym z podstawowych składników odżywczych i nie zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą jego brak w naszej diecie.

Dlaczego pić wodę?

Dlaczego warto pić wodę? To właśnie ona stanowi około 70% masy przeciętnego, dorosłego człowieka. Wchodzi w skład każdej komórki oraz tkanki, ma więc zasadniczy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiada m.in za prawidłowy przebieg procesu przemiany materii oraz usuwania z organizmu związków toksycznych. Gwarantuje właściwy przebieg termoregulacji, utrzymania właściwej równowagi kwasowo-zasadowej, wspomaga funkcjonowanie układu moczowego, poprawiając tym samym pracę nerek. Spożywanie wystarczającej ilości zmniejsza również ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, a także eliminuje różne dolegliwości tj. migreny, zaparcia, czy bóle pleców. Warto wiedzieć, że woda wpływa na prawidłowy proces trawienny, formowania kęsów pokarmu, czy utrzymania prawidłowej temperatury ciała.

Wpływ picia wody i jej braku na organizm

Kolejnym powodem, dla którego warto pić wodę, jest fakt, iż jej niedostateczna obecność w organizmie może dodatkowo wpłynąć niekorzystnie na nasz stan psychofizyczny, powodując tym samym bezsenność, rozdrażnienie, brak apetytu, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, a także ogólne osłabienie i ciągłe przemęczenie. Niedobór może także zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz wysokiego wzrostu cholesterolu, co może oznaczać początki wysychania naszego organizmu. Spożywanie dużej ilości wody ma zatem decydujący wpływ zwłaszcza we wczesnych stadiach chorób.

Picie wody a odchudzanie

Jak też powszechnie wiadomo, woda podczas odchudzania jest elementarnym składnikiem naszej diety. Oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn, przyspiesza procesy przemiany materii, tkanka tłuszczowa spalana jest zdecydowanie szybciej, przez co cały proces odchudzania przebiega efektywniej. Dodatkowo powstrzymuje apetyt oraz pomaga rozróżnić nam uczucie głodu od uczucia pragnienia. Jeśli zatem chcesz pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, zadbaj o właściwą porcję płynów.

Dobroczynne właściwości picia wody

Czemu właściwie zawdzięczamy jej tyle dobroczynnych właściwości? To wszystko dzięki rozpuszczonych w niej wartościowych składnikach mineralnych tj. wodorowęglany, potas, wapń, magnez oraz sód, które biorą udział we wszystkich procesach przemiany materii i wpływają na prawidłowe właściwe organizmu. Jako że nasz organizm nie potrafi samodzielnie produkować tych składników, musimy sami mu je dostarczać z zewnątrz. Najlepiej właśnie poprzez picie płynów. Dlatego przy wyborze butelki warto zwrócić uwagę na etykietę, na której podany będzie skład oraz ilość poszczególnych składników odżywczych i dzięki temu wybrać właściwą, w zależności od zapotrzebowania organizmu. Warto też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu — w miejscu chłodnym i zaciemnionym, aby nie straciła ona swoich cennych właściwości.


Podobne w kategorii

Poprzedni artykuł Następny artykuł
« wstecz w górę